בוררות עסקית


בוררות עסקית הינה הליך שיפוטי המאפשר לצדדים לסכסוך לפתור אותו מחוץ לכותלי בית המשפט. 

הליך זה יכול להתקיים רק כאשר הצדדים מסכימים שבורר יקבל את ההחלטות בנוגע לסכסוך שהתעורר ביניהם. 

לאחר שהצדדים לסכסוך חתמו על הסכם בוררות, חלה עליהם חובה לקבל את החלטות הבורר ולפעול על פיהן, כאשר החלטות אלו זהות במעמדן להחלטות שופט. 

מיהו הבורר ומהם היתרונות של בוררות

בורר הוא אדם אותו בחרו הצדדים על מנת שיכריע ביניהם במקרה שיעלה סכסוך, בדרך כלל בשל התחום בו הוא מתמחה או בשל אופיו, כאשר הצדדים נותנים בו אמון.  

לבוררות עסקית קיימים יתרונות רבים, שכן במסגרת ההליך רשאים בעלי הדין להחליט, בנוסף על זהות הבורר, האם הם מעוניינים שדיני הראיות והפרוצדורה יחולו על ההליך, כפי שחלים בבתי משפט.

מעבר לכך, וכל עוד לא התקבלה החלטה אחרת בין הצדדים, הדיונים וההחלטות אינם חשופים לציבור וחל איסור לחשוף אותם לתקשורת.

יתרונות נוספים של הליך בוררות עסקית

מעבר ליתרונות שצוינו, קיימים להליך בוררות עסקית יתרונות נוספים, כאשר ביניהם מהירותו של ההליך ויעילותו; לעומת בתי המשפט בהם הליכים עלולים להימשך שנים ארוכות, בורר שהינו אדם פרטי לדוגמא, עורך דין לבוררות עסקית  בדר"כ זמין ונגיש יותר, ומשכך יכולים הצדדים לבצע את ההליך במהירות ולהיות מאחוריו תוך מספר חודשים ספורים. 

מהירות ויעילות ההליך מובילים ליתרון נוסף - החיסכון. לרוב, יהיה הליך בוררות עסקית מול עו"ד בוררות עסקית יהיה זול יותר מאשר הליך שמתקיים בבית המשפט, שכאמור עשוי להימשך שנים רבות. 

ואם לא די בכך, ראוי לציין כי מכיוון שהצדדים רשאים לבחור כל אדם לשמש להם כבורר, הם יכולים לבחור בורר המתמחה בתחום בו התגלעה מחלוקת בין הצדדים. כך יכולים הצדדים לחסוך בעלויות של עדים מומחים.

כמו כן, רשאי הבורר להגיש בקשה לסעד זמני מסוג אחר, למשל: לצורך קבלת צו למינוי כונס נכסים, צווי עשה ולצורך נקיטה באמצעים כלפי עד שסירב להופיע בפני הבורר.

כשמשווים בין הליכי בוררות עסקית להליכים משפטיים אחרים, ניתן לראות כי הזמנים הנקבעים להליכי בוררות עסקית גמישים יותר, מותאמים לבקשות הצדדים ומוזילים עלויות. כתוצאה מכך, גם האווירה נעימה יותר ופחות לחוצה, בהשוואה לאווירת דיונים הנערכים בבית המשפט. 

יש לציין שהצדדים רשאים לדרוש מהבורר הפוטנציאלי אותו עתידים לבחור להתחייב שאינו בעל אינטרסים כלשהם כלפי הצדדים, קרוביהם, בני משפחתם וגורמים אחרים הקשורים בהליך. הצדדים רשאים לדרוש התחייבות זו בכתב.

במידה שהתגלעה ביניכם מחלוקת, ואינכם מעוניינים להתחיל הליך ארוך בבית משפט, אתם מוזמנים לפנות אל המרכז הישראלי לגישור ובוררות. 

המרכז הישראלי לגישור ובוררות הוקם תוך שיתוף פעולה בין ארגונים מובילים בארץ ועובד עם שופטים בכירים ומיטב המומחים בישראל. אצלנו תוכלו ליישב מחלוקות במהירות ויעילות וליהנות מכל היתרונות של הליך הבוררות. 

"המרכז הישראלי לבוררות" מעניק פתרון יעיל ומהיר למחלוקות, מחוץ לכותלי בית המשפט. נחיצותו של המרכז מתעוררת בפרט בעת הזו, לאור הצפת בתי המשפט בתביעות רבות על רקע משבר הקורונה. המרכז מתאים לצדדים (בשיתוף עמם) את המסלול האופטימלי, המהיר והאפקטיבי לפי צרכיהם, שימזער את נזקיהם ויאפשר להם להמשיך את חייהם ועסקיהם בהצלחה. צוות המרכז מורכב משופטים בכירים בדימוס ומאנשי מקצוע ותיקים ומנוסים בתחומי המשפט, הכלכלה, העסקים וניהול משברים ומשא ומתן.